АМКУ провів дослідження ринку шкільних автобусів та рекомендував дотримуватися національних стандартів під час їх закупівель

ринку шкільних автобусів та рекомендував дотримуватися національних стандартів

Під час дослідження встановлено, що у період з 01.01.2017 по 31.10.2019 в Україні було реалізовано 1017 шкільних автобусів виробництва:  

  • ТОВ «Чернігівський автозавод»;
  • ПАТ «Черкаський автобус»;
  • ДП «АСЗ №1» АТ «АК «Богдан Моторс»;
  • ТОВ «ВО «Авто-Холдинг».

В найбільших обсягах реалізовувалися шкільні автобуси АТ «Черкаський автобус» та ТОВ «Чернігівський автозавод» (більше 35 % у кожного). 

Враховуючи, що шкільні автобуси закуповувались коштом державного та місцевих бюджетів, а їх вартість перевищувала 200 тисяч гривень, такі закупівлі підпадали під дію Закону України «Про публічні закупівлі».

Комітетом встановлено, що виробники шкільних автобусів безпосередньої участі у публічних закупівлях не приймали, а реалізовували свою продукцію через посередників. Замовниками шкільних автобусів виступали органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади у сфері освіти.

Комітет з’ясував, що єдиним нормативним документом, який регулює параметри автобусів, призначених для перевезення школярів є національний стандарт України ДСТУ 7013:2009 «Автобуси спеціалізовані для перевезення школярів. Технічні вимоги».

Однак замовники встановлювали у технічних специфікаціях до предмета закупівлі додаткові вимоги, не передбачені цим документом.

Приміром, серед таких параметрів були «Висота», «Об’єм двигуна», «Тип дверей», «Тип кузова», «Кількість кнопок для вмикання звукової сигналізації» автобуса тощо. Зауважимо, що саме ці параметри відрізняли з-поміж інших певні марки шкільних автобусів, що реалізувались на території України. 

Таким чином окремим виробникам шкільних автобусів надавалися конкурентні переваги.

Антимонопольний комітет України за результатами проведеного дослідження надав Міністерству освіти і науки обов’язкові для розгляду рекомендації. У них йдеться про необхідність вжиття заходів з розроблення методичних рекомендацій щодо недопущення встановлення в технічній специфікації до закупівлі шкільних автобусів вимог, не передбачених національними стандартами. У рекомендаціях також наголошується на необхідності доведення цієї інформації до замовників для врахування під час формування вимог до предмету закупівлі.

Крім того, Комітетом встановлено, що ТОВ «ВО «Авто-Холдинг» здійснювало виробництво шкільних автобусів шляхом переобладнання транспортних засобів, наданих для цієї мети ООО «Павловский завод», що входить до списку юридичних осіб до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції).

У зв’язку з зазначеним, прийнято також рішення повідомити Службу безпеки України про виявлені під час дослідження факти.

Author’s Posts